This is a geoboard. It only costs about six dollars and is one of the most wonderful learning tools ever. You can use geoboards to teach counting, multiplication, division, geometry, fractions and a ...
Students in Mrs. Celestial Piedra's 6th grade class at Franklin Elementary School in Rahway used Geoboards to reinforce an area and perimeter lesson. Students found the hands-on activity useful.
This lesson uses place value to build a deeper understanding of subtraction (19m 30s) Grade 2 Math #7: Beginning to Understand Metric Measurement This lessons builds understanding around metric ...
This is a preview. Log in through your library . Journal Information This lively journal is produced five times per year and includes contributions from mathematics practitioners. It reflects the best ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results